خبرها


۲۸ محصول در چرخه تولید زراعت استان

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان، امیری زاده ظهر امروز در نشست خبری تصریح کرد: هرمزگانی استانی گرم و خشک است و در زمانی که سایر مناطق کشور هوا سرد است کشاورزان استان محصولات خارج از فصل تولید می کنند.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان خاطرنشان کرد: سطح زیر کشت محصولات زراعی استان هرمزگان 78 هزار هکتار است که از این سطح، 22 هزار هکتار محصولات استراتژیک امثال گندم، جو، کلزا، 52 هزار هکتار سبزی و صیفی و مابقی سایر محصولات را در بر می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: بنا بر ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی با نوجه به خشکسالی 20 ساله هرمزگان و با توجه به کمبود منابع آب می بایست به سمت کشت های استراتژیک با آب بری کم برویم.

 مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: کشت کینووا (kinova) به صورت تحقیقی در مناطقی از حاجی آباد و میناب به میزان یک هکتار صورت پذیرفت و عملکرد مثبتی را نشان داد و برنامه ریزی بلند مدت ما بر پایه ارتقای سطح زیرگشت این محصول و حتی صادرات آن می باشد.

وی با بیان اینکه سال گذشته 16 تن بذر کلزا در اختیار کشاورزان هرمزگانی قرار داده شد خاطرنشان کرد: در استان یک هزار و 470 هکتار گندم و 671 هکتار کلزا با نوارتیپ کشت شد.

این مقام مسئول با اشاره به خودکفایی هرمزگان از بذر گندم وارداتی سایر استان ها تشریح کرد: در سال گذشته 2 هزار و 440 تن بذر گندم توزیع شد و وابستگی 2 سال گذشته از داخل استان تامین گردید.

وی مزایای خودکفایی بذر گندم در استان را عدم اتلاف وقت کشاورز و افزایش کیفیت بذر دانست.

امیری زاده با تاکید بر اهمیت تنوع بذر در زراعت گفت: بذر تولیدی استان شامل مهرگان سیروان و چمران و شیرودی می باشد.

وی اظهار کرد: در سال گذشته یک هزار و 200 هکتار جو کشت شد که با توجه به مقاومت جو به شوری و اصلاح الگوی کشت بایستی کشت جو در سال زراعی پیش رو افزایش یابد.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان افزود: در سال زراعی پیش رو برای اولین بار نیاز بذری استان به سایر استان ها بر طرف شده و دیگر بذر از خارج از استان وارد نمی کنیم و بذر نصرت، زهک و اکسین از جمله بذرهایی بود که در سال گذشته وارد می شد.

وی ادامه داد: بالای 90 درصد کشت های سبزی و صیفی استان به صورت نشا کشت می شود و از 3 میلیارد عدد  نشا تولید شده در استان شامل یک میلیارد و 800 عدد نشا پیاز می باشد.

این مقام مسئول گوجه، بادمجان، فلفل و سایر را از جمله محصولات تولید شده با کشت نشا برشمرد و تاکید کرد: کشت نشا آبیاری را 3 تا 4 دور کاهش می دهد و موجب افزایش تولید و کیفیت محصول، افزایش بهره وری، افزایش درآمد کشاورز، کاهش هزینه تولید و در نتیجه سلامت جامعه است.

وی با اشاره به الگوی کشت در سال زراعی جدید گفت: با کمک آب منطقه ای و صنف و تشکل های کشاورزی در حال فرهنگ سازی کاهش سطح زیر کشت سبزی و صیفی به میزان 20 درصد هستیم.

امیری زاده تاکید کرد: کشاورزان بایستی تک کشتی را در مزارع انجام ندهند و ترویج به شکل چند کشتی صورت پذیرد تا در صورت متضرر شدن از یک محصول به کلی آسیب اقتصادی نبینند.

وی در پایان تصریح کرد: در سال زراعی گذشته 23 هزار تن کود شیمیایی فسفاته، ازته و پتاسه در اختیار کشاورزان قرار گرفته است .