خبرها


برگزاری دومین جلسه شورای بخش کشاورزی جاسک

دومین جلسه شورای بخش کشاورزی جاسک با حضور فرماندار شهرستان، معاون برنامه‌ریزی فرمانداری، روئسای ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری شیلات –دامپزشکی و تعدادی از کشاورزان در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی جاسک در این جلسه با اشاره به خشکسالی های پی درپی چند سال اخیر تصریح کرد: شاهد بحران شدید منابع آبی در کشور و استان هستیم و یکی از علت های اصلی این بحران برداشت های بی رویه و غیر اصولی می باشد.

وی با تاکید بر لزوم تغییر الگوی کشت از سوی کشاورزان اظهار کرد: با توجه به بحران شدید منابع آبی، اصلاح سیستم آبیاری و مجهز نمودن تمامی اراضی به سیستم آبیاری تحت فشار و روش های نوین آبیاری الزامی است.

حسین شرفی افزود: جهت جلوگیری از کاهش بیشتر سفره های آب زیر زمینی و عدم وقوع معضل بی آبی در سال زراعی جدید می بایست سطح زیرکشت محصولات زراعی را 30درصد نسبت به سال گذشته کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه دولت خرید تضمینی بعضی از محصولات از قبیل گندم و کلزا را در دستور کار قراردارد خاطرنشان کرد: کشت محصولات کم مصرف آبی در سال زراعی جاری منفعت بیشتری برای کشاورزان خواهد داشت.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی جاسک تصریح کرد: الگوی کشت محصولات زراعی جاسک بایستی اصلاح شود و بایستی نسبت به کاهش سطح زیر کشت هندوانه به عنوان یک محصول پر مصرف آبی اقدامات لازم صورت پذیرد.

وی اضافه کرد: کشت گندم و کلزا با توجه به تضمین خرید دولت برای کشاورزان پرسود تر می باشد.