اخبار شهرستان‌ها


کاشت درخت مورینگا درشهرستان قشم

مدیر جهادکشاورزی قشم از کاشت درخت مورینگا در این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قشم ، مالک یزدان پناه اظهار کرد: کشت درخت مورینگا اولیفرا (moringa oleifera) در  4هکتار از اراضی  این شهرستان آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه این گیاه  از جمله گیاهان دارویی سازگار با آب و هوای شهرستان می باشد، افزود: دو گونه مورینگا اولیفرا و پرگرینا در کشور پرورش داده می شود که گونه اولیفرا به منظور استفاده از برگ و غلاف در این شهرستان کشت می گردد.

مدیر جهادکشاورزی قشم در ادامه ابراز داشت: کشت این گیاه دارویی به صورت پایلوت در سطح کم در سال گذشته شروع و با توجه به رشد خوب و درآمدزایی مناسب ناشی از فروش برگ خشک کشت آن در سال جاری  افزایش چشمگیری داشته است .

یزدان پناه تصریح کرد: در حال حاضر بذر مورینگا از کشور هند  وارد می شود، مورینگا درختی سریع الرشد بوده و در مقابل کم آبی مقاوم است، این گیاه گرمادوست بوده و ۵ الی ۶ ماه پس از کاشت به تولید رسیده و برگ‌های آن قابل برداشت است که در حال حاضر چندشرکت اقدام به خرید برگ آن از تولیدکنندگان شهرستان می‌کنند.

به گفته وی، کشت این گیاه دارویی با نظارت کارشناس مدیریت جهاد کشاورزی در شهرستان قشم در حال انجام است و علاوه بر تولید برگ خشک امکان تولید نهال جهت کشت در سایر مناطق استان نیز در این شهرستان وجود دارد که این امر حمایت مسئولین استان را می طلبد.