خبرها


رییس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان گفت تعامل بین کشاورزان و اتاق اصناف کشاورزی منجر به عرضه محصولات با قیمت منطقی و بی واسطه به میادین میوه و تره بار بزرگ کشور از جمله تهران خواهد شد:

35 هزار هکتار از اراضی هرمزگان زیر کشت مرکبات است.


به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان: عباس مویدی رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت:سطح زیر کشت باغات استان 80 هزارهکتار است که از این سطح 35هزار هکتار آن مرکبات است که مرکبات کشت شده در استان هرمزگان شامل نارنگی محلی (سیاهو)، لیموشیرین، لیمو محلی، لیمو پرشین، لیمو لیسبون، پرتقال و ... است.


وی با ذکر این نکته که باتوجه به آب وهوای استان هرمزگان، محصول نارنگی با کیفیتی تولید می‌شود، عنوان کرد: محصول برداشت شده از باغات استان هرمزگان در نوع خود خاص است و در بازار مرکز استان و میدان تره بار تهران عرضه می‌شود.


رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان تصریح کرد: سازمان جهاد کشاورزی در راستای تقویت تولید محصولات و مرکبات استان هرمزگان اجرای آبیاری نوین در اراضی کشاورزی منطقه به صورت بلاعوض، احیاء قنوات وچشمه ها واجرای خط انتقال آب با لوله تا سرمزرعه و توزیع کودهای شیمیایی یارانه دار(فسفات،پتاس،اوره،سولفات آلومینیوم) را در دستور کار خود قرار دارد.

مویدی، با اشاره به پرداخت تسهیلات ارزان قیمت فنی اعتباری به باغداران جهت اصلاح ونوسازی باغات خود، خاطرنشان کرد: دوره‌های متعدد آموزشی جهت بالابردن آگاهی کشاورزان منطقه برگزار شده است.


وی افزود: با توجه به اینکه رقم نارنگی محلی استان مشتریان خاص خود را دارد باغداران می‌توانند با مراجعه با اتاق اصناف کشاورزی شهرستان درخواست خود جهت دریافت غرفه عرضه مستقیم محصولات کشاورزی در میدان بار تهران و استانهای پر جمعیت کشور را ارائه کنند، چراکه در صورت تحقق این امر محصولات بدون واسطه و با قیمت منطقی تر  به مردم ارائه می‌شود، از طرفی سود آوری بیشتری نیز برای تولیدکننده به همراه خواهد داشت.


وی: با اشاره به اهمیت، بیمه محصولات کشاورزی، گفت: مرکبات از جمله نارنگی محلی جزو محصولات کشاورزی تحت پوشش بیمه محسوب می‌شوند و باغداران می‌توانند جهت کاهش خسارات ناشی از بلایای طبیعی اقدام به بیمه محصولات خود نمایند تادر مواقع خسارت، بخشی از خسارت توسط بیمه و بانک تامین شود.