اخبار شهرستان‌ها


در شهرستان قشم عرضه سبزیجات برگی خارج از فصل به بازار مصرف

مالک یزدان پناه مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قشم گفت: کار برداشت و عرضه هم زمان سبزیجات برگی خارج از فصل مزارع این شهرستان به بازار مصرف آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان مالک یزدان پناه با بیان اینکه، وسعت مزارع زیر کشت سبزیجات برگی این شهرستان را 12 تا 15 هکتار در محدوده روستاهای توریان، تم سنتی و شهر رمکان است پیش بینی کرد که تا اردیبهشت ماه سال آینده بیش از 100 تن سبزی از این مزارع برداشت شود. وی نوع کشت سبزیجات برگی این شهرستان را شامل گشنیز، گرگا، ریحان، شوید، جعفری، تره، چغندر برگی، نعناع و کاهو محلی، سیب زمینی شیرین، پیاز و خربزه محلی عنوان کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قشم توضیح داد: اقلیم مناسب قشم و همچنین بازار مناسب مصرف این محصولات در روستاها، رستوران ها به ویژه کبابی ها و مردم شهرهای قشم و درگهان موجب استقبال کشاورزان از کشت سبزیجات برگی شده به طوری که با وجود خشکسالی و کاهش آب سفره های آب زیر زمینی همه ساله بخشی از زمین های کشاورزی این شهرستان به تولید و عرضه این محصولات اختصاص می یابد.

یزدان پناه افزود : سبزی های کشت شده بدلیل استفاده کمتر از سموم کشاورزی جزء محصولات سالم به حساب می آید.

وی افزود: مصرف محصولات غیر ارگانیک سبب افزایش بیماریها در سطح

جامعه میشود لذا این مدیریت ترویج کشت سبزیجات برگی سالم را با هدف مصرف آن در روستاها به دلیل دسترسی کمتر روستاییان به محصول سالم در دستور کاری خود قرار داده است و جهت دسترس به این مهم، برگزاری کلاس های آموزشی بذر، کود، نحوه کاشت، آبیاری و مراقبت های ضروری در حین کاشت را در حال انجام می باشد.