اخبار شهرستان‌ها

حاجی آباد ذخیره تصویر

آغاز کشت گندم در اراضی شهرستان حاجی‌آباد

مدیر اداره جهاد کشاورزی در شهرستان حاجی آباد با بیان اینکه کشت گندم در این شهرستان آغاز شده است گفت پیش بینی می شود تا پایان سال ۱۰ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی به کاشت این محصول اختصاص یابد. 

به گزارش روابط‌عمومی سازمان جهادکشاورزی هرمزگان ، مهندس یعقوب محمد مرادی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان حاجی آباد با اشاره به آغاز کشت گندم از اواسط مهرماه تا پایان آذر ماه اظهار داشت : پیش بینی می شود تا پایان فصل کشت حدود ۱۰ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی شهرستان به کشت گندم اختصاص یابد .

وی افزود: امسال ۸۰ درصد از مزارع گندم شهرستان بصورت مکانیزه و با ۸۶ دستگاه خطی کار و ریز دانه کار کشت می شود که از نظر میزان بذر مصرفی و عملیات کاشت ، داشت وبرداشت بسیار حائز اهمیت است.

 مدیر اداره جهاد کشاورزی حاجی آباد بیان کرد : از مهمترین ارقام کشت شده این محصول می‌توان به سیروان ، مهرگان،چمران ۲ وبرات اشاره کرد ‌.

وی بیشترین سطح زیر کشت گندم در حاجی آباد را مربوط به منطقه های آشکارا ، شمیل ، گنج ،طارم ،فارغان ،شهدادی و احمدی اعلام کرد و گفت : گهکم‌،فارغان،شمیل و طاشکوییه از منطقه های مهم خرید گندم هستند.

مهندس محمدمرادی تشریح کرد: کشت امسال دومین سال زراعی کشاورزی قراردادی گندم می باشد که با تامین کودهای پایه و سرک همچنین تحت پوشش قرار دادن بیمه محصول گندم در قالب کشاورزی قراردادی است .

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان حاجی آباد خاطرنشان کرد : استفاده کشاورزان از بذرهای اصلاح شده و عاری از علف های هرز ، رعایت تناوب ، عمق کاشت ،تراکم بذر،آبیاری بموقع (استفاده از نوار تیپ) و استفاده از ادوات کشت مکانیزه از جمله عوامل تاثیر گذار تولید بوده پیش بینی می شود در سال زراعی ۴۵ هزار تن محصول گندم از مزارع شهرستان برداشت شود .