اخبار شهرستان‌ها

بندرخمیر ذخیره تصویر

مدیر جهاد کشاورزی بندر خمیر خبرداد: توسعه کشت گلخانه ای و دامپروری در خمیر

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خمیر از توسعه کشت گلخانه ای و دامداری و دامپروری در این شهرستان خبرداد.

به گزارش روابط عمومیاداره جهاد کشاورزی شهرستان بندرخمیر، رشید زامیران، در جلسه مشترک هم اندیشی با کشاورزان منطقه کهورستان، ضمن قدردانی از تلاش ها و حمایت های فرماندار از کشاورزان، از توسعه کشت های گلخانه ای و دامداری ها و دامپروری ها در سطح شهرستان خمیر خبر داد و اظهار داشت: یکی از اولویت های ما در بخش کشاورزی ، توسعه کشت گلخانه ای در شهرستان است و با توجه به اقداماتی که در این راستا صورت گرفته ، امیدواریم تا پایان سال جاری حداقل ۵۰ هکتار از اراضی شهرستان به کشت گلخانه اختصاص یابد.

️میرهاشم خواستار فرماندار شهرستان بندر خمیر نیز در ادامه نشست با کشاورزان منطقه کهورستان با بیان این مطلب، افزود: شهرستان خمیر یکی از قطب‌های مهم تولید محصولات کشاورزی در استان هرمزگان به شمار می رود و سالانه بیش از ۳هزار هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت کشاورزی به ویژه گوجه فرنگی هستند و پتانسیل های موجود در این بخش ظرفیت مناسبی جهت توسعە این بخش را به وجود آورده است.

️خواستار در ادامه با اشاره به دغدغه کشاورزان در خصوص محدودیت منابع آبی در منطقه کهورستان اظهار داشت:متاسفانه بدلیل خشکسالی سال‌های اخير دشت کهورستان با بحران كم‌آبی مواجه شده لذا صرفە جویی در مصرف آب و الگوی کشت محصولات کشاورزی در این بخش امری ضروری است.

️فرماندارخمیر یکی از راهکارها برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی را توسعه کشت گلخانه‌ای عنوان کرد و تصریح کرد: با توجه به بحران کم آبی و خشکسالی مجبور هستیم توسعه کشت گلخانه‌ای را در شهرستان رواج دهیم.
️او در خصوص اعطای تسهیلات گلخانه ای به کشاورزان نیز گفت:دولت ضمن حمایت از کشاورزان ، تسهیلات خوبی در این بخش به کشاورزان پیش بینی کرده که متقاضیان این حوزه می توانند از آن بهره مند شود.

فرماندارخمیر در پاسخ به درخواست کشاورزان مبنی بر پلمپ چاه های کارخانه سیمان با توجه به خشک شدن سفره های زیرزمینی در این منطقه اظهار کرد:‌یکی از خواسته ها ما از کارخانه سیمان جهت تقویت سفره های زیرزمینی در منطقه کهورستان نیز راه اندازی آب شیرین کن و پلمپ چاه های موجود در کهورستان بوده که در گذشته در این زمینه مذاکراتی با مدیران کارخانه سیمان صورت گرفته و در دستور کار این واحد تولیدی قرار دارد بنابراین امیدواریم با توجه به مطالعاتی که در این حوزه در حال انجام است در کوتاه ترین زمان ممکن این امر صورت پذیرد.

در ادامه این نشست برخی از کشاورزان مشکلات و دغدغه های خود را با فرماندار در میان گذاشتند.

پیگیری در تامین کود و بذر مورد درخواست کشاورزان با توجه نزدیکی به فصل کاشت، پلمپ و انتقال آب چاه های سیمان از کهورستان و استفاده از آب شیرین کن برای تامین آب مورد نیاز این کارخانه از موضوعات مطرح شده توسط کشاورزان بود.

همچنین استفاده از ماشین آلات معادن موجود در شهرستان برای لایروبی سدها و پیگیری جهت احداث سد جدید در شیب روان کهورستان جهت تقویت سفره های زیرزمینی دشت کهورستان از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه از سوی کشاورزان مطرح شد که فرماندارخمیر طی گفت و گوی تلفنی با مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ضمن مطرح کردن این خواسته کشاورزان، خواستار پیگیری و همکاری منابع طبیعی دراین بخش شد.

در پایان كشاورزان با اهدای لوح وهدایایی از زحمات و تلاش‌های ویژه مهندس خواستار فرماندار خمیر در راستای پیگیری مسائل و مشكلات كشاورزان قدردانی کردند.