خبرها


افتتاح ۱۴ طرح شیلاتی با فرمان رئیس جمهور

۱۴ طرح شیلاتی در استان های هرمزگان، بوشهر، قزوین و سیستان و بلوچستان با فرمان ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور به بهره برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی ، نبی‌الله خون‌میرزایی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران، در مراسم آغاز بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی با حضور رئیس جمهور که از شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان به صورت ویدئو کنفرانس گزارش می‌داد، اظهار کرد: کل تولیدات شیلاتی کشور از ۸۸۵ هزار تن در سال ۹۲، به بیش از یک میلیون و ۲۲۲ هزار تن در سال ۹۹ رسیده است، همچنین مصرف سرانه آبزیان از ۸.۵ کیلوگرم در سال ۹۲، به بیش از ۱۳.۵ کیلوگرم در سال گذشته افزایش یافته است.

وی گفت: پرورش ماهی در دریا بومی سازی شده است، در صنعت ماهیان خاویاری رشد ۱۲ برابری داشته‌ایم که یکی از اقدامات دولت تدبیر و امید در طی ۸ سال در این حوزه بوده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به پرورش ماهیان زینتی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۶۰۰ مزرعه برای پرورش ماهیان زینتی در کشور فعال است و عملکرد سال ۹۹، بیش از ۲۷۵ میلیون قطعه ماهی زینتی بوده که مطابق با برنامه ششم بیش از ۱۰۰ درصد عملیاتی شده است.

وی افزود: بیش از ۱۱ هزار نفر در این بخش اشتغالزایی دارند و صادرات آن در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸  بیش از ۶.۳ برابر افزایش پیدا کرده است.

خون‌میرزایی در رابطه با ۱۴ طرح زیربنایی در حوزه شیلات در استان‌های بوشهر، قزوین، سیستان و بلوچستان و هرمزگان خاطرنشان کرد: این پروژه‌ها با حدود ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری، اشتغالزایی برای یک هزار و ۱۹۲ نفر و بسترسازی برای ۵ هزار تن تولید آماده بهره‌برداری شده اند.

وی افزود: بزرگترین واحد پرورش ماهیان زینتی کشور با ظرفیت تولید ۳۰ میلیون قطعه در استان قزوین و مجتمع بزرگ تکثیر و پرورش ماهیان زینتی در شهرستان محلات با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی امروز به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس سازمان شیلات ایران عنوان کرد: در دولت تدبیر و امید در تولید میگو ۴برابر افزایش تولید داشتیم و پیش بینی می‌کنیم امسال به تولید ۶۰ هزار تنی در این صنعت برسیم، همچنین بدون در نظر گرفتن شهرک‌های کشاورزی، زیرساخت موجود در زمینه پرورش میگو به ۲۳ هزار هکتار در کشور رسیده است که برای رسیدن به پیش بینی برنامه تا ۱۴۰۴ کافی است.

وی افزود: امروز مزرعه پرورش میگو در سیستم گلخانه‌ای در شهرستان کنارک توسط مجتمع کشت و صنعت مکران آماده بهره‌برداری است که جزئی از یک پروژه ۷۵۰ هکتاری است.

خون میرزایی با بیان این که استان هرمزگان استان ویژه شیلاتی کشور است، تصریح کرد: این استان رتبه اول تولیدات شیلاتی کشور را به خود اختصاص داده است و امروز ۹ پروژه شیلاتی در این استان با بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری و زمینه سازی اشتغال بیش از ۹۰۰ نفر آماده بهره برداری است.

وی افزود: پروژه شاخص امروز ما فاز اول مزرعه پرورش میگو در بندر لنگه با سرمایه گذاری ۱۴۰ میلیارد تومانی در سطح ۵۴۰ هکتار برای تولید یک هزار و ۵۰۰ تن میگو و ایجاد اشتغال برای ۲۷۰ نفر آماده بهره برداری است.