خبرها


روحانی: الگوهای کشت باید صنعتی شود

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه در مراسمی ۸۱۵ پروژه پویش ملی «#جهاد برای_جهش تولید» را در قالب برنامه بزرگ و کشوری «تدبیر و امید برای جهش تولید» افتتاح کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی هرمزگان، در این راستا بهره‌برداری از ۸۰۹ طرح و شهرک گلخانه‌ای به مساحت ۴۷۳ هکتار در سراسر کشور، بهره‌برداری از ۵ طرح آب و خاک به مساحت ۷۳ هزار و ۵۰۰ هکتار و بهره‌برداری از ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیب‌دار در سراسر کشور با دستور رئیس جمهور آغاز شد.

این ۸۱۵ پروژه با مجموع اعتبار ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اجرا و با بهره‌برداری از آنها برای ۱۰ هزار و ۳۴۰ نفر اشتغال پایدار ایجاد می‌شود.

رئیس‌جمهور گفت: امروز ۱۳۰ میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور تولید می‌شود که حاصل بهسازی نحوه کشت و آبیاری است.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز(پنج شنبه) در آیین بهره برداری از طرح های ملی وزارت جهاد کشاورزی، با بیان اینکه برای من و مردم افتتاح در حوزه کشاورزی لذت خاصی دارد، گفت: مردم احساس می کنند حیات، زندگی و سلامت در سایه تلاش کشاورزان تامین می شود.

وی افزود:  امروز ۱۳۰ میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور تولید می‌شود که حاصل بهسازی نحوه کشت و آبیاری است.

رییس جمهوری در آیین نامه بهره‌برداری از پروژه‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی، با بیان اینکه به روش سنتی نمی‌توانیم نیازمندی‌های کشاورزی کشور را تامین کنیم، گفت: الگوهای کشت و متد آبیاری را باید از حالت سنتی به صنعتی برگردانیم.

حجت الاسلام والمسلمین در آیین بهره‌برداری از پروژه‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی در سراسر کشور گفت: امروز خوشحالم که در پانزدهمین پنجشنبه، شاهد افتتاح لذت بخش‌ترین طرح های افتتاحی بودیم. برای خود من و برای مردم افتتاح در بخش کشاورزی لذت خاصی دارد. در این بخش مردم احساس می کنند حیات،  زندگی و سلامت آنها در سایه تلاش کشاورزان تامین می‌شود.

رییس جمهوری یادآور شد: برای ما که در سرزمین خشک و نیمه خشک قرار گرفتیم بسیار مهم است که الگوهای کشت و متدد آبیاری از حالت سنتی به صنعتی برگردانیم. با آنچه که در گذشته به عنوان سنت‌ها در میان ما بوده است قادر نخواهیم بود نیازمندی‌های کشاورزی را تامین کنیم.

روحانی ادامه داد: باید از وزارت کشاورزی که از اول دولت یازدهم تاکنون کارهای بزرگی انجام داده است به شکل ویژه تشکر کنم. از مهندس محمود حجتی وزیر سابق کشاورزی و امروز از کاظم خاوازی وزیر فعلی، از همه مدیران و کشاورزان و کسانی که تلاش کردند ایران سرسبز بماند تشکر می‌کنم. 

وی گفت: در استان‌های یزد، هرمزگان و لرستان دیدیم که به وسیله گلخانه، اراضی شیب‌دار و طرح‌های آب و خاک چگونه حرکت خوب و بسیار پرنشاطی در این استان‌ها شروع و آغاز کرده‌اند. 

رییس جمهوری یادآور شد: مردم ایران می دانند آغاز دولت یازدهم در سال ۹۲ محصولات کشاورزی ۹۷ میلیون تن بوده است و امروز محصولات کشاورزی ما حدود ۱۳۰ میلیون تن است این به معنای آن است که امروز ۳۲ درصد محصول بیشتری در اختیار داریم و به مردم عرضه می‌شود. 

روحانی در ادامه با بیان این که کار بزرگی در راندمان آب و شاخص بهره‌وری انجام گرفته است گفت: تقریبا خدمت مردم بگویم این که ۹۷ میلیون تن به ۱۳۰میلیون تن افزایش پیدا کرده است تقریبا زمین بیشتری زیر کشت قرار نگرفته است و عمدتا نحوه کشت و آبیاری را تغییر دادیم که این بسیار مهم است البته همانطور که استاندار هرمزگان گفت وقتی برای آب آشامیدنی مردم را از سد بی نیاز می کنیم و آب سد را برای کشاورزی آزاد می کنیم یک تحول بزرگ در کشاورزی استان خواهد بود.

رییس جمهوری افزود: راندمان آب ما در آغاز دولت یازدهم ۳۹ درصد بوده و امروز راندمان آب  ۴۵ درصد است که پیشرفت قابل ملاحظه است. شاخص بهره وری که بسیار مهم است که از یک متر مکعب آب چقدر محصول برداشت می‌کنیم. در آغاز دولت یازدهم محصول ما زیر یک کیلو بوده است یعنی از یک مترمکعب آب ۹۲۰ گرم محصول ما بوده و امروز محصول ما ۱۴۵۰ گرم است تقریبا به یک و نیم کیلو نزدیک می‌شویم این به معنای آن است که بدرستی از آب استفاده می‌کنیم.