خبرها


تبدیل مدیریت بحران به ریسک با تنظیم سند مقابله با خشکسالی

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان با اشاره به تهیه سند مقابله با خشکسالی در سازمان جهاد کشاورزی گفت: بر اساس این سند طی 4 مرحله آمادگی، پیشگیری، مقابله و بازسازی؛ مدیریت بحران به مدیریت ریسک تبدیل شده و مقدار خسارات به حداقل می‌رسد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان، مهندس عادل شهرزاد با اشاره به خسارت مستمر به بخش کشاورزی در سال های گذشته تصریح کرد: این خسارت ها شامل عوامل طبیعی و اقلیمی همچون خشکسالی، تگرگ، سیل، سرمازدگی و غیره می شود.

وی افزود: سال زراعی 97-96 بدترین سال به لحاظ بارندگی بود و خسارات جبران ناپذیری را به بخش کشاورزی وارد کرد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: میزان ارزش اقتصادی تولیدات بخش کشاورزی استان هرمزگان 4هزار میلیارد تومان می باشد که سالانه 13 الی 15 درصد از این تولیدات(400 الی 500 میلیارد تومان) در اثر خسارات طبیعی از بین می روند.

وی تشریح کرد: میزان بارندگی در در سال زراعی 97-96 کاهش چشم گیری داشته و در برخی از شهرستان ها نسبت به سال گذشته کاهش 80 درصدی را تجربه کرده است.

مهندس شهرزاد با بیان اینکه بخش کشاورزی بسیار متاثر از میزان بارندگی و سفره های آب زیرزمینی است گفت: استان هرمزگان تقریبا خشک ترین استان کشور محسوب می شود و بخش قابل توجهی از تولیدات کشاورزی در فضای باز صورت پذیرفته و سطوح گلخانه ای بسیار محدود می باشد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان اضافه کرد: با توجه به خشکسالی پی در پی سال های اخیر باید بپذیریم که استان هرمزگان یک استان خشک است و می بایست اقدامات متناسب با شرایط اقلیمی آن صورت پذیرد.

وی اظهار کرد: اولین مرحله از سند مقابله با خشکسالی، مرحله آمادگی است که به موجب آن با استفاده از منابع منطقی و علمی خود را برای خشکسالی آماده می کنیم.

مهندس شهرزاد ادامه داد: دومین مرحله پیشگیری است و شامل اصلاح آبیاری در کشاورزی، استفاده از خطوط انتقال آب و به کارگیری آبیاری تحت فشار است.

وی اضافه کرد: پدیده خشکسالی عمدتا با پروژه های آب و خاک مرتبط است و کاشت محصولاتی که با شرایط اقلیمی مطابقت دارند براساس نوع گونه و نژاد در گیاهن و دام ها در الویت می باشند.

این مقام مسئول با اشاره به مرحله بازسازی خاطرنشان کرد:  با توجه به خسارت های 13 الی 15 درصدی سالانه به تولیدات کشاورزی در سال می بایست این خسارات را جبران کرده و به چرخه تولید برگردنیم.

وی گفت: عمده منابع خشکسالی از اعتبارات ماده 10 قانون تنظیم اعتبارت و ماده 12 قانون مدیریت بحران در بخش کشاورزی تامین می شود که عمده این خسارات به ترتیب شامل بخش های زراعی، باغی، دام، طیور، شیلات و منابع طبیعی می شود.