خبرها


اطلس نرم تنان و ماهیان خلیج فارس به زودی جهانی می شود

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس  گفت: بازدید از توانمندیهای بخش کشاورزی استان هرمزگان  از اهداف مهم سفر اینجانب به استان هرمزگان است .

دکتر محمد مجابی با اشاره به بازدید از پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس تصریح کرد: کار بسیار بزرگی که در هرمزگان انجام شده تهیه  مجموعه اطلس نرم تنان خلیج فارس و همچنین اطلس ماهیان خلیج فارس می باشد و این موضوع  بسیار با اهمیت است و می تواند  نشر آن جهانی شود .

مجابی ادامه داد : تمام تلاش خود را برای چاپ کتاب  این مجموعه نفیس و راه اندازی سامانه  الکترونیکی آن که معرف بزرگ اطلاعات خلیج فارس است به کار می گیریم .

وی همچنین با اشاره به تحقیقات انجام شده  در پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس متذکر شد : آلاینده های مختلفی که در خلیج فارس وجود دارد بایستی  به صورت روزانه مورد بررسی قرار گیرد که این میتواند در آینده مسیری برای پیش بینی های مسائل مختلف از جمله وقوع کشند باشد .

معاون پارلمانی وزارت جهاد کشاورزی  با اشاره افتتاح  یکی از بزرگترین پروژه های پرورش میگو در استان خاطرنشان کرد: این پروژه به وسعت 400 هکتار با جدیت آماده سازی شده و در مدت کوتاهی با تسهیلاتی که در اختیار این مجموعه قرار داشت هم اکنون آماده آبگیری و رها سازی بچه میگو است.

وی  با بیان اینکه کلنگ زنی 500 هکتار دیگر از  فاز دوم این پروژه انجام شده است افزود: با اضافه شدن فاز دوم، این پروژه به وسعت 1000 هکتار   برای 1000 نفر شغل مستقیم ایجاد می شود .

دکتر محمد مجابی اضافه کرد: هدف دیگر ما از سفر شیوه پیگیری تسهیلات و مسائل مرتبط به بانک کشاورزی بود که با جلسه ای که با مدیران بانک کشاورزی داشتیم روی پروژه هایی که باعث شده در مسیر اقلیم استان تقویت کننده باشد  مذاکره کردیم.

 قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس  با بیان اینکه درسال 97 استان هرمزگان یکی از استان هایی است که با چالش آب مواجه می باشد اظهار کرد: موارد مختلفی که باعث می شود در بخش کشاورزی مدیریت بهینه داشته باشیم  نیز در این سفر مورد بررسی قرار گرفت و بازدیدی هم از سد زاکین خواهیم داشت .

وی یکی از حوزه های با اهمیت در هرمزگان را مباحث شیلاتی است دانست و خاطرنشان کرد: این استان دارای استعداد بالایی در حوزه شیلاتی دارد  و خوشبختانه پرورش ماهی در دریا  وضعیت خوبی را دنبال می‌کند و امید زیادی است برای اینکه در تولید ماهی کشور اثرگذاری جدی داشته باشد.

 در کشاورزی استان نیز ما بیشترین تولید سبزی و صیفی جنوب کشور  را داریم و موارد مختلفی که در حوزه آن است با توجه به بهره وری از منابع آب باید بایستی توسط  جهاد کشاورزی استان تعقیب شود .