اخبار شهرستان‌ها

بندر جاسک ذخیره تصویر

برگزاری جلسه ساماندهی شترهای سرگردان و آمادگی مقابله با ملخ صحرایی

جلسه مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جاسک با بخشدار و دهیاران این شهرستان پیرامون ساماندهی شترهای سرگردان و آمادگی و هماهنگی جهت مقابله با آفت ملخ صحرایی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان جاسک، جلسه ساماندهی شترهای سرگردان با حضور مهندس خدابخشیان مدیر جهاد کشاورزی، بخشدار و دهیاران این شهرستاندر محل سالن اجتماعات فرمانداری جاسک برگزار شد.

محمد خدابخشیان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان در ابتدا این جلسه به لزوم همکاری بیش از پیش بخشداری و دهیاری ها با جهاد کشاورزی در جهت اجرایی شدن طرح ساماندهی شترهای سرگردان پرداخت و اطلاع رسانی این مهم را از اولویت های این طرح عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه دهیاران مسئول مستقیم روستاها هستند گفت: انتظار می رود به اطلاع رسانی این مهم به شترداران عمل نمایند.

خدابخشیان در ادامه یادآور شد: آمار جامع و کامل دامداران در جهاد کشاورزی موجود می باشد و بایستی برای بحث ساماندهی دام ها دهیاران اطلاع رسانی کنند تا شترداران در اسرع وقت نسبت به پلاک گذاری و ساماندهی دام های خود اقدام نمایند.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جاسک در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص هماهنگی و همکاری دهیاران به منظور مقابله با آفت ملخ صحرایی پرداخت.

خدابخشیان یادآور شد: با توجه به اینکه ملخ صحرایی جزء یکی از بحران های مهم است که در بحث امنیت غذایی صدمات جبران ناپذیری می تواند به بخش کشاورزی وارد نماید و از سویی دهیاری ها مرجع قانونی جوامع روستایی محسوب می شوند و کشاورزی نیز جزو لاینفک این جامعه قلمداد می شوند لذا می طلبد در بحث بحران آفت ملخ صحرایی دهیاران ورود جدی نمایند و همراه جهاد کشاورزی همکاری نمایند تا به بخش کشاورزی که این بخش مهمترین شاکله روستا را تشکیل می دهد خسارتی وارد نشود.

وی بر لزوم تهیه سمپاش توسط دهیاران تاکید کرد و گفت: در بحث بحران مبارزه با ملخ صحرایی ضروری است دهیاران نسبت به تهیه سمپاش اقدام نمایند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت مبارزه با ملخ‌ صحرایی و وسعت شهرستان و همچنین محدودیت امکانات و نیروی انسانی جهاد کشاورزی شهرستان افزود: برای مبارزه با هجوم این آفت ضروری است از تمامی ظرفیت‌ها و امکانات دولتی و جوامع محلی شهرستان استفاده شود.

محمد خدابخشیان آموزش را مهمترین بخش در مبارزه با آفت ملخ صحرایی عنوان کرد و افزود: دهیاران افرادی را به جهاد کشاورزی جهت آموزش معرفی نمایند تا این افراد آموزش های لازم را برای ردیابی و مبارزه با این آفت کسب نمایند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جاسک در پایان این جلسه از برخی از دهیارانی که در زمینه مبارزه با ملخ صحرایی ریزش قبلی این آفت تعامل و همکاری لازم را با جهاد کشاورزی داشته تقدیر و تشکر کرد.

گفتنی است؛ در این جلسه مقرر گردید دهیاران شهرستان ضمن اطلاع رسانی به شترداران، ملزم به همکاری با اکیپ پلاک کوبی این مدیریت شدند.