اخبار شهرستان‌ها


جلسه فوق العاده کارگروه تخصصی کمیسیون قاچاق کالا و ارز شهرستان قشم

جلسه فوق العاده کمیسیون قاچاق کالا و ارز با محوریت هویت دار کردن دام سبک و سنگین  با حضور اعضای کارگروه از جمله معاون فرماندار، مدیرو کارکنان جهادکشاورزی ، دامپزشکی ،بخشداران، نمایندگان داریابانی، نیروی انتظامی، سپاه، دهیاران و... در فرمانداری قشم تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی قشم ،  مالک یزدان پناه مدیر جهادکشاورزی قشم  در این جلسه ضمن ارایه گزارش فعالیت های انجام شده بیان داشت: با توجه به اینکه شهرستان قشم یکی از مبادی قاچاق دام در استان هرمزگان بوده ، ضرورت اجرای طرح ملی هویت گذاری دام سبک و سنگین و لزوم نظارت بر ورود و خروج دام زنده یکی از راهکار‌های موثر در پیشگیری از قاچاق دام است.

مهندس یزدان پناه ادامه داد: از ابتدای شناسایی دامداران واقعی در سطح شهرستان از سال گذشته  در راستای  مبارزه با قاچاق دام مولد  فعالیت های و عملکرد خوب این شهرستان باعث تقدیر مسئولین در سطح استان و شهرستان گردیده است.

مهندس اصلاحی مدیر دام استان که جهت تشریح شیوه نامه هویت دار کردن دام در این جلسه شرکت کرده بود ضمن تشکر از حضور و پیگیری های مستمر اعضای کارگروه مبارزه با قاچاق اظهار داشت: در پی قاچاق دام زنده از کشور در ماه‌های اخیر، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شیوه‌نامه ای را با کمک کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی کشور تنظیم کرده است که بر اساس این شیوه نامه ، چنانچه دام‌های کشور بعد از یک مدت مشخص، هویت‌دار نشوند، مصداق کالای قاچاق محسوب می‌شوند.وی تصریح کرد: مهلتی که برای پلاک‌گذاری و هویت‌دار کردن دام‌های سنگین تعیین شده شش ماه و برای دام‌های سبک یکسال بوده و هزینه پلاک‌گذاری دام‌ها بر عهده مالکین دام‌ها می باشد.

وی در ادامه گفت: بر اساس این شیوه‌نامه، هرگونه خرید و فروش و تغییر مالکیت دام باید در سامانه هویت مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی ثبت شود و هرگونه حمل و نقل دام بدون پلاک ممنوع است و دامداران و مالکینی که مبادرت به حمل دام می‌کنند باید از سازمان دامپزشکی و سایر ارگان‌ها مجوز دریافت کنند.

مهندس ماژین معاون فرماندار قشم از همه اعضا کارگروه درخواست پیگیری جدی و هماهنگ با جهادکشاورزی جهت انجام طرح هویت دار کردن دام را نمودند.و در پایان نطقه نظرات و سوالاتی از سوی دهیاران مطرح که پاسخ لازم به آنان داده شد.